Výzdoba domu môže byť celkom náročná. Spomedzi množstva vecí, ktoré musíme počas renovácie naplánovať, jednej venujeme najviac času. Niektorým z nás výber farebnej palety do miestnosti nedá spať. Existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako vybrať tú správnu farebnú schému pre náš priestor. Poradíme vám, aké farby vybrať do miestnosti, aby v interiéri vládla prívetivá atmosféra.
Začneme od významu farieb
Uvádzame základné významy farieb, ktoré sa oplatí zohľadniť pri výbere vhodnej farebnej palety. Takto si overíme, ktoré odtiene budú mať priaznivý vplyv na našu pohodu a ktoré naopak nie.
- Modrá farba sa spája s pokojom a sviežosťou, preto je ideálna do spálne. Takéto farby budú mať veľmi pozitívny vplyv na našu pohodu.
- Červená je farba sily, lásky, ale aj energie. Neodporúča sa do spálne, ale môže dokonale zvýrazniť jednu stenu v obývačke.
- Žltá je farba žiarlivosti. Jej hlavnou výhodou je, že dokonale rozjasní interiér.
- Biela je farba čistoty. V interiéri ju môžete použiť ako základnú farbu, ale fantasticky sa hodí aj ako základ pre iné výraznejšie akcenty.
- Zelená farba sa spája s relaxáciou a harmóniou. Hodí sa do spálne, obývačky či detskej izby.
Jednoduché pravidlo 60–30–10 pre výber farby miestnosti
Pravidlo 60–30–10 je štandardné pravidlo, ktoré používajú dizajnéri na vytvorenie dokonalej palety farieb v interiéri. Očakáva sa, že 60 % priestoru by malo obsahovať jednu dominantnú farbu, 30 % sekundárny odtieň alebo textúru a posledných 10 % by mali tvoriť iné akcentujúce prvky.
Ako uplatňovať tento princíp? 60 % je farba pozadia. Je to farba priestoru, ktorá bude dominovať interiéru, a preto bude ideálnym podkladom pre doplnky. Farby ako biela, sivá, krémová, béžová alebo pastelové farby tu budú perfektne fungovať. Týchto 60 % bude okrem iného zahŕňať steny, koberce a nábytok.
30 % je farba, ktorá bude podporovať predchádzajúcu farbu, ale zároveň upúta viac pozornosti ako predchádzajúca farba. 10 % je vaša kreativita. Táto časť zahŕňa vaše farebné zvýraznenie, ktoré môže obsahovať intenzívne alebo jemnejšie farby, napríklad zemité odtiene. To všetko dodá vášmu priestoru charakter.
Projekt interiéru podľa farebného kruhu
Najjednoduchšou metódou na dosiahnutie dokonalej farebnosti interiéru je použitie farebného kruhu. Na vytvorenie ideálnej schémy nepotrebujete žiadne špeciálne vzdelanie. Stačí pochopiť základy tejto teórie.
Monochromatické farby – vyberte si len jednu farbu, ktorú použijete v priestore v svetlejších a tmavších odtieňoch. Prírodné farby budú fungovať najlepšie.
Doplnkové farby – táto schéma zohľadňuje dve farby, ktoré sú na farebnom kruhu oproti sebe. Takáto kombinácia bude kombináciou teplých a studených farieb, pretože sa nachádzajú na opačných stranách.
Analogické farby – ide o metódu výberu troch susediacich farieb, z ktorých jedna je dominantná. Takáto schéma je často veľmi harmonická a relaxačná. Príkladom takéhoto riešenia môže byť napríklad modrozelená, zelená a zelenožltá.
Triadické farby – je to schéma, ktorá je tiež založená na troch farbách, z ktorých jedna je dominantná. V tomto prípade sú farby rovnomerne rozmiestnené na kruhu. Pri výbere farieb touto metódou venujte pozornosť ich sýtosti.
Tetradické farby – v tomto prípade sa zameriavame na dve skupiny doplnkových farieb. Práca so štyrmi farbami môže byť náročnejšia, ale prináša naozaj úžasné výsledky. Túto schému možno použiť viacerými spôsobmi. Môžeme si napríklad vybrať jednu dominantnú a tri akcentové farby alebo použiť len tlmené farby.
So všetkými týmito schémami môžete ľahko experimentovať, kým nenájdete tú správnu kombináciu pre svoj interiér. Nemusíte si tak lámať hlavu nad tým, či je pre vašu stenu vhodnejší obraz na plátne s motívom lesa alebo napríklad abstraktná fototapeta.
Je možné porušovať pravidlá?
Ak sa na to cítite a veríte, že táto rebelská zmena bude v interiéri vyzerať výborne, pustite sa do práce! Kombinujte percentá, nastavte si vlastnú stupnicu, napr. 60–30–10–10 alebo 40–25–15–10–10. Predovšetkým je to interiér vytvorený s ohľadom na vás a vaše potreby. A mali by ste sa v ňom cítiť skvele.