Priestor inšpirovaný Škandináviou by mal byť funkčný, harmonický a svieži. Interiéry navrhnuté v škandinávskom štýle sa vyznačujú strohosťou, ale vďaka premysleným doplnkom sú miestnosti estetickejšie a útulnejšie. Poradíme vám, ako zariadiť obývačku v duchu severských domov.
Škandinávsky štýl – jednoduchosť a prirodzenosť
Škandinávsky štýl sú najmä premyslené riešenia pre jednoduchý život. Je založený na prirodzenosti a metódach, ktoré vám umožnia dbať o životné prostredie. Severský dizajn je elegantný, moderný a praktický. Je ideálny na oživenie akéhokoľvek priestoru bez ohľadu na veľkosť.
Medzi základné charakteristické vlastnosti škandinávskeho štýlu patria aj: neutrálne farby stien, drevený nábytok zvýraznený prírodnými tkaninami a bujná vegetácia.
Módna obývačka v škandinávskom štýle – ako ju zariadiť?
Dokonalá obývačka navrhnutá v škandinávskom štýle ponúka dostatok prirodzeného a jasného svetla. V takejto miestnosti je najlepšie obmedziť počet závesov a pokúsiť sa naplánovať rozmiestnenie nábytku tak, aby bol interiér vzdušnejší. Škandinávske zariadenie obývačky je založené na útulných doplnkoch, modernom nábytku a dizajnových doplnkoch s mierne industriálnymi detailmi.
Farby obývačky v škandinávskom štýle
Domy v severskom štýle sa zameriavajú na prirodzenú paletu farieb. Takéto svetlé a strohé priestory sú čisté a jednoduché, ale textúry dodajú miestnosti atmosféru a zútulnia ju. Jemná farebná paleta použitá v škandinávskej obývačke dokonale odráža svetlo prichádzajúce cez okno, čím sa interiér opticky zväčší.
Farby stien v obývačke v škandinávskom štýle by mali byť v odtieňoch bielej, sivej alebo zelenej a modrej farby. Takéto farby sú skvelým základom pre dekorácie s výraznejšími tónmi.
Veľmi často sa na stenách obývačiek v škandinávskom štýle objavujú aj tapety s jemným geometrickým vzorom. Takéto dekorácie v interiéri rýchlo vytvoria nezvyčajnú atmosféru a narušia jeho asketický vzhľad.
Funkčný nábytok a minimalistické doplnky do obývačky v škandinávskom štýle
Obývačka v severskom štýle je organizovaná, otvorená a povzbudivá. Nábytok do obývačky s týmto estetickým štýlom sa bude vyznačovať praktickosťou a jednoduchosťou, a preto jeho kúpa príliš nezaťaží váš rozpočet.
Škandinávsky štýl zahŕňa svetlé farby, preto sa v obývačkách navrhnutých v tomto štýle najčastejšie nachádza nábytok zo svetlejších a teplejších drevín, ako je buk, jaseň alebo borovica. Netreba sa však báť použiť aj iné odtiene nábytku. Akcenty v tmavších farbách, ako je čierna alebo hnedá, skvele zvýraznia priestor a dodajú mu charakter.
Základným bodom škandinávskej obývačky bude biela alebo sivá pohovka s mäkkou prikrývkou a konferenčným stolíkom, často v kontrastných farbách. Takáto kombinácia dodá priestoru exkluzívnu a sofistikovanú atmosféru.
Medzi milovníkmi severských priestorov sú obľúbené aj minimalistické svietidlá v tmavých farbách (závesné lampy a lustre) a jednoduché nástenné prvky, ako sú krajinomaľby na plátne alebo čiernobiele grafiky.
Prírodné materiály a bujná vegetácia v škandinávskej obývačke
Existuje veľa spôsobov, ako vytvoriť v obývačke škandinávsku atmosféru pomocou originálnych a prírodných doplnkov. Dôležité je, aby bolo všetko čo najútulnejšie a najpohodlnejšie.
V prvom rade sa oplatí premýšľať nad hrubými vlnenými prikrývkami so zaujímavými kontrastnými textúrami, jutovými alebo ovčími koberčekmi a nadýchanými vankúšmi. S takýmito doplnkami bude tento minimalistický štýl hrejivý a povzbudivý.
Okná by mali do obývačky prepúšťať čo najviac svetla a preto by ste na ne mali zavesiť vzdušné bavlnené závesy. Ideálne sú látky v pastelových odtieňoch s jemnými geometrickými prvkami.
Veľmi dôležitým prvkom škandinávskeho štýlu je aj bujná vegetácia. Práve jej šťavnatá zeleň prelomí asketický vzhľad interiéru.
Filozofia Hygge v interiéri
Aj napriek tomu, že je v škandinávskej obývačke málo nábytku a doplnkov, vyzerá jednoducho, ale vždy pôsobí príjemne a pohodlne. Kľúčom k vytvoreniu takejto atraktívnej miestnosti je nepochybne zmes textúr, tlmenej farebnej palety a zariadenie priestoru v súlade s konceptom hygge – dánskou filozofiou šťastia. Tento jedinečný postoj k svetu, ktorý nás presviedča o opodstatnenosti obmedzovania predmetov, je dokonalým základom pre vytvorenie špeciálneho interiéru.