1. /
  2. Pre zákazníkov
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Inšpirácia

Zrkadlá a feng-šuej - ako využiť ich energiu v interiéri

Vo svete Feng Shui sú zrkadlá magickými nástrojmi, ktoré môžu zdvojnásobiť šťastie, znásobiť bohatstvo a rozjasniť ducha. Ich zrkadliace plochy neslúžia len na obdivovanie vášho vzhľadu; majú transformačnú silu, ktorá môže ovplyvniť energiu alebo čchi vo vašom dome.

Feng šuej, starobylé čínske umenie, je o harmonizácii jednotlivca s jeho okolím. Zrkadlá hrajú v tomto procese kľúčovú úlohu, pretože presmerovávajú, znásobujú alebo odrážajú energiu. Vďaka svojej schopnosti odrážať svetlo a rozširovať priestor môžu zrkadlá buď zosilniť pozitívnu energiu, alebo pri nesprávnom použití neúmyselne vytvoriť chaos.

V tejto príručke sa dozviete, ako využiť silu zrkadiel na podporu harmónie, prosperity a pohody v interiérovom dizajne.

Odráža zrkadlo zlú energiu? Pochopenie vzťahu medzi zrkadlami a feng šuej

V minulosti boli zrkadlá základnou súčasťou praxe Feng Shui. V starej Číne sa bronzové zrkadlá používali nielen na osobnú starostlivosť, ale aj ako ochranné talizmany. Verilo sa, že zrkadliaci sa povrch odháňa zlých duchov a jeho schopnosť kopírovať obrazy symbolizovala rast a expanziu.

V symbolike feng-šuej zrkadlá predstavujú pojem duality. Môžu odrážať svetlo aj tmu, čo evokuje princíp jin a jang. Vyrovnávaním toku energie pomáhajú zrkadlá harmonizovať rôzne priestory a posilňovať pozitívnu čchi.

Vo feng-šuej zrkadlá ovplyvňujú tok čchi - životnej sily. V závislosti od ich umiestnenia a použitia môžu energiu presmerovať, zosilniť alebo odrážať. Správne umiestnenie zrkadiel môže pomôcť vyvážiť jin (pasívnu energiu) a jang (aktívnu energiu) a vytvoriť prostredie priaznivé pre prosperitu a pohodu.

 • Rozšírenie a posilnenie: Zrkadlá môžu opticky rozšíriť priestor a zvýšiť prirodzené svetlo, čím sa miestnosti stanú otvorenejšími a živšími.
 • Pohyb energie: Strategické umiestnenie zrkadiel môže usmerniť tok energie v dome a zabezpečiť tak plynulú cirkuláciu čchi.
 • Symbolika hojnosti: Zrkadlá odrážajúce určité oblasti, ako napríklad jedálenský stôl alebo kútik bohatstva, môžu symbolizovať hojnosť a prosperitu.

Kde v byte by ste (ne)mali umiestniť zrkadlo? Praktiky umiestňovania zrkadiel podľa feng šuej

Zrkadlo do obývačky

V obývacej izbe môžu zrkadlá rozjasniť priestor a posilniť pozitívne čchi. Zrkadlá umiestnite tak, aby odrážali prirodzené svetlo a šírili teplo a vitalitu. Zaveste ich alebo umiestnite tak, aby odrážali krásne výhľady, čím posilníte pocit hojnosti. Vyhnite sa zrkadlám, ktoré odrážajú neporiadok alebo sú otočené k vchodovým dverám. To môže vytvárať chaotickú energiu a umožniť únik pozitívnej čchi.

Zrkadlo v spálni

Hoci zrkadlá v spálni môžu zvýšiť intimitu, ich umiestnenie si vyžaduje starostlivé zváženie. Vyhnite sa umiestneniu zrkadiel priamo oproti posteli. Môže to narušiť spánok nadmerným stimulovaním energie. Zrkadlá umiestňujte radšej po stranách postele ako pri nohách postele. Na vytvorenie vyváženej a harmonickej atmosféry použite zrkadlové nočné stolíky alebo toaletné stolíky.

Aké zrkadlo do kúpeľne?

Závesné zrkadlo do jedálne

Zrkadlá v jedálni symbolizujú hojnosť a rodinnú harmóniu. Zrkadlá umiestnite tak, aby odrážali jedálenský stôl, zdvojnásobili obraz jedla a symbolizovali prosperitu. Použite veľké zrkadlo, ktoré odráža celú rodinu sediacu spolu, čím podporíte jednotu a pozitívne vzťahy.

Zrkadlo na chodby a chodbičky

Zrkadlá môžu predĺžiť a rozjasniť chodby a zároveň zabezpečiť plynulý tok Chi. Zrkadlá umiestnite tak, aby odrážali prirodzené svetlo z okien alebo dverí a rozjasnili tak chodbu. Vyhnite sa umiestneniu zrkadiel priamo na konci chodieb, ktoré môžu zadržiavať energiu.

Kde by ste nemali vešať zrkadlo? Ako sa vyhnúť nástrahám spojeným so zrkadlami vo Feng Shui

Hoci zrkadlá dokážu zázračne zvýšiť pozitívnu energiu, ich nesprávne používanie môže viesť k neželaným následkom. Tu je návod, čomu sa vyhnúť:

 • Zrkadlá, ktoré priamo odrážajú dvere, môžu viesť k úniku energie. Zrkadlá smerujúce k vchodovým dverám môžu odrážať čchi mimo domu, čo vedie k premárneným príležitostiam a strate bohatstva. Zrkadlá odrážajúce kúpeľňové dvere môžu presmerovať energiu do kúpeľne, čo symbolizuje únik bohatstva a zdravia.
 • Prasknuté, odštiepené alebo zašlé zrkadlá môžu prechovávať negatívnu energiu. Praskliny a triesky predstavujú roztrieštenosť a rozbitú energiu, čo môže viesť k emocionálnemu utrpeniu alebo nestabilite. Poškvrnené zrkadlá zatemňujú odrazy, čo symbolizuje nedostatok jasnosti v živote.
 • Príliš veľa zrkadiel môže spôsobiť nadmernú stimuláciu a chaotickú energiu. Viacero zrkadiel otočených oproti sebe môže viesť k tomu, že energia sa bude odrážať sem a tam, čo spôsobí zmätok.

Pokročilé techniky Feng Shui so zrkadlami v interiérovom dizajne

Pre tých, ktorí sa chcú hlbšie zaoberať umiestnením zrkadiel vo Feng Shui, zvážte tieto pokročilé techniky:

Každý typ zrkadla a materiál rámu zodpovedá jednému z piatich živlov. Tu sa dozviete, ako ich vyvážiť:

 • Drevo: Zrkadlá s drevenými rámami na východe alebo juhovýchode zlepšujú zdravie a rast.
 • Oheň: Trojuholníkové zrkadlá s červenými rámami posilňujú prvok Oheň, vhodné na juh.
 • Zem: Štvorcové zrkadlá v zemitých tónoch posilňujú stabilitu - najlepšie je umiestniť ich na juhozápad alebo severovýchod.
 • Kov: Okrúhle alebo oválne zrkadlá v kovových rámoch podporujú presnosť a tvorivosť - umiestnite ich na západ alebo severozápad.
 • Voda: Zrkadlá s vlnitými okrajmi alebo čiernym rámom podporujú kariérny rast na severe.

Zrkadlá na presmerovanie negatívnej energie - ak je váš dom vystavený ostrým hranám susedných budov alebo elektrického vedenia, použite zrkadlá na presmerovanie škodlivej energie:

 • Vypuklé zrkadlo bagua je ideálne na odklonenie negatívnej Chi z ostrých hrán.
 • Na odklonenie energie použite zrkadliace povrchy, ako sú zrkadlové dlaždice alebo nerezová oceľ. Tip! Uistite sa, že zrkadlá/reflexné povrchy sú umiestnené smerom k negatívnej štruktúre.

Párovanie zrkadiel na zvýšenie energie - strategické párovanie zrkadiel môže zvýšiť pozitívnu čchi:

 • Umiestnite dve zrkadlá do juhovýchodného rohu, aby ste zdvojnásobili energiu prosperity.
 • Párovými zrkadlami v západnom rohu podporíte kreativitu a projekty. Vyhnite sa však párovaniu zrkadiel v spálni, pretože to môže nadmerne stimulovať energiu a narušiť spánok.

Odrážanie správnej energie v domácnosti

Zrkadlá sú pri premyslenom použití silnými spojencami vo feng šuej. Majú potenciál posilniť pozitívnu energiu, zvýšiť šťastie a vytvoriť harmonické prostredie, ktoré podporuje pohodu. Správne umiestnenie zrkadiel môže zmeniť tok energie v domácnosti - od obývačky cez jedáleň až po chodby.

Čítajte tiež:
Otvorená kuchyňa s obývacou izbou - usporiadanie, inšpirácia a nápady
14.06.2024

Otvorená kuchyňa s obývacou izbou - usporiadanie, inšpirácia a nápady

Vitajte vo svete, kde sa kuchyňa plynule spája s obývacou izbou a vytvára harmonický a rozsiahly priestor, ktorý podporuje spoločenstvo a moderný život. Predstavte si, že pripravujete chutné jedlo, zatiaľ čo sa rozprávate s rodinou alebo priateľmi ležiacimi na pohovke, alebo sledujete deti hrajúce sa v obývačke.

viac
Fototapeta do obývačky - ako si vybrať dokonalý motív a vytvoriť jedinečný priestor
22.04.2024

Fototapeta do obývačky - ako si vybrať dokonalý motív a vytvoriť jedinečný priestor

Obývacia izba sa vyvíja ako plátno pre osobné vyjadrenie, miesto stretnutí, kde sa zdieľajú príbehy a uchovávajú spomienky. Silu tapiet pri premene tohto priestoru nemožno podceňovať. Udáva tón, ovplyvňuje náladu a pôsobí ako odraz osobného štýlu.

viac
Obrazy do kuchyne a jedálne - chutné inšpirácie na stenové dekorácie
21.03.2024

Obrazy do kuchyne a jedálne - chutné inšpirácie na stenové dekorácie

Kuchyňa si zaslúži viac než len funkčný dizajn; túži po štipke osobnosti, troche kreativity a bohatej porcii štýlu. Kuchyne a jedálne, epicentrá kulinárskych tvorov a spoločenských stretnutí, by mali odrážať nielen funkčnosť, ale aj teplo a osobnosť tých, ktorí ich obývajú.

viac
Ako si moderne zariadiť kúpeľňu? Tipy a trendy na rok 2024
23.02.2024

Ako si moderne zariadiť kúpeľňu? Tipy a trendy na rok 2024

Ak snívate o tom, že vaša kúpeľňa bude jedinečná, ste na správnom mieste. Ponorme sa do sveta luxusných kúpeľňových trendov, kde záleží na každom detaile, a premeňme svoj priestor na oázu štýlu a pohodlia.

viac