1. /
    2. Pre zákazníkov
    3. /
    4. Blog
    5. /
    6. Inšpirácia

Ako rozjasniť úzku chodbu? Spôsoby optického zväčšenia priestoru

Ako rozjasniť úzku chodbu?

Úzke chodby sú charakteristickým znakom mnohých domov a bytov. Môže byť veľmi náročné ju zariadiť, ale existuje niekoľko spôsobov, ako tento priestor zútulniť. Pozrite sa, ako urobiť z tmavej chodby módny prvok vo vašej domácnosti.

Jasné farby sú základ!

Najlepší spôsob, ako rozjasniť úzku chodbu, je vymaľovať steny svetlou farbou, ktorá bude veľmi dobre odrážať svetlo. Vďaka tomu sa malý priestor bude zdať väčší.

Vyberte si farby, ako je biela, béžová alebo svetlosivá. Zvážte maľovanie vodorovných pruhov na stenu, aby sa miestnosť zdala širšia, alebo zvislých pruhov, aby sa priestor zdal vyšší.

Ako rozjasniť úzku chodbu?

Ďalší tip pre úzku chodbu je stupňovanie odtieňov farieb na protiľahlých stenách. Ak je chodba dlhá a úzka, oplatí sa na jej konci použiť tmavší odtieň farby, aby sa vzdialenosť opticky skrátila. Ak je však naša chodba krátka, môžeme ju rozšíriť použitím svetlejšej farby.

Rozšírenie chodby pomocou zrkadiel

V úzkej chodbe nie je dôležitá len farba! Veľmi dôležité sú aj doplnky. Najdôležitejší z nich je dekoratívne zrkadlo, ktoré dokonale odráža prirodzené i umelé svetlo. Vďaka tomu bude miestnosť cez deň vyzerať oveľa jasnejšie a v noci sa v nej bude odrážať žiara lámp, čím sa priestor opticky zväčší.

Najlepšie pôsobí zrkadlo s plnou výškou, ktoré automaticky dodáva miestnosti pocit výšky a priťahuje pohľad nahor. Presklené dvere zabudované do vstavaných skríň sú tiež ideálne do malých chodieb.

Ako rozjasniť úzku chodbu?

Ak je na chodbe dekoratívna komoda, zvážte umiestnenie nástenného zrkadla v ráme nad ňou. Na svetlých stenách sa osvedčí zrkadlo v čiernom ráme – bude v kontraste zvyškom výzdoby. Ak však chcete niečo štýlovejšie, na chodbe bude skvele vyzerať zrkadlo v hrubom zlatom ráme.

Nájdite odvahu a vyberte si dodatočné efektné osvetlenie

Výrazné svietidlo dodá každému priestoru WOW efekt, takže bude vyzerať veľmi atraktívne aj v úzkej a tmavej chodbe. Na trhu je množstvo krásnych lustrov, nástenných svietidiel a LED lámp rôznych veľkostí a tvarov. V poslednom čas veľmi módne priemyselné svietidlá – reflektory – sú ideálne na chodbu. Vysokú stojaciu lampu je najlepšie umiestniť do tmavého a prázdneho rohu, a ak nechcete zaberať miesto na chodbe, oplatí sa tam nasmerovať svetlo z bodovej lampy.

Usporiadanie úzkej chodby pomocou nástennej galérie

Prečo nezatraktívniť chodbu pre hostí pomocou nástenného umenia? Obrazy na plátne, plagáty alebo len rodinné fotografie zavesené pozdĺž úzkej chodby opticky zväčšia priestor. Nezabudnite však, že grafiky zavesené v rámoch by mali byť vo svetlejších farbách! A čo si myslíte o rámoch s dodatočným osvetlením? Nielenže zviditeľnia vašu galériu, ale zároveň dodajú tmavej chodbe viac umelého svetla.

Ako rozjasniť úzku chodbu?

Stavte na výzdobu podlahy

V malých chodbách sa najviac osvedčí keramická dlažba s vysokým leskom – napr. imitácia bieleho mramoru. Dokonale odráža svetlo, ale má jednu nevýhodu – veľmi ťažko sa čistí. Ďalším návrhom na rozšírenie chodby je výber vhodných kobercov alebo behúňov. Koberce s vodorovnými pruhmi chodbu opticky zväčšia, zatiaľ čo koberec so zvislými pruhmi ju výrazne predĺži.

Pamätajte, že v prípade malých a tmavých chodieb platí, že menej je viac. Nezabudnite na to! Naplánujte osvetlenie, vyberte farby a urobte s týmto priestorom niečo výnimočné.

Čítajte tiež:
Jesenná atmosféra vo vašom interiéri!
13.10.2022

Jesenná atmosféra vo vašom interiéri!

Jeseň je obdobím zmien. Listy začínajú meniť farby, teploty klesajú a my sa začíname tešiť na Vianoce. Je to tiež obdobie, kedy chceme urobiť zmeny v našich domovoch. Tu je niekoľko tipov, ako si doma vytvoriť vlastný jesenný vzhľad.

viac
Dekoratívne zrkadlá na stenu – veľkolepá výzdoba interiéru
19.09.2022

Dekoratívne zrkadlá na stenu – veľkolepá výzdoba interiéru

Používanie dekoratívnych zrkadiel je v poslednom desaťročí stále viac obľúbenejšie, pretože môžu byť zaujímavým spôsobom, ako dodať miestnosti textúru a farbu. Možno ich použiť rôznymi spôsobmi, od jednoduchého dôrazu až po premenu celého interiéru.

viac
Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? Nápady na úspešný projekt
10.08.2022

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? Nápady na úspešný projekt

Police v obývacej izbe by mali byť navrhnuté tak, aby boli pre nás funkčné a zlepšili celkový vzhľad izby. Pozrite si naše nápady na regálové dekorácie, ktoré vám pomôžu premeniť prázdny priestor na starostlivo zostavené zariadenie.

viac
Elegantná výzdoba kuchyne alebo biela kuchyňa s drevenou pracovnou doskou
14.07.2022

Elegantná výzdoba kuchyne alebo biela kuchyňa s drevenou pracovnou doskou

Klasická biela kuchyňa je trendom v dizajne kuchýň, ktorý existuje už roky. Je to perfektný nápad pre tých, ktorí túžia po čistom a jednoduchom zariadení. Biela farba je ľahká, vzdušná a upokojujúca. Biele kuchyne sú zvyčajne kombinované s drevenými povrchmi alebo s povrchmi, ktoré pripomínajú drevo, pretože sa dobre dopĺňajú.

viac