1. /
  2. Pre zákazníkov
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Inšpirácia

Ako zariadiť malý byt - spôsoby na dekoráciu a dobrú organizáciu

Ako zariadiť malý byt

Zariaďovanie malého bytu môže byť výzvou, ale aj vzrušujúcou príležitosťou ku kreativite. Vďaka správnym nápadom a technikám dekorovania môžete svoj malý priestor zväčšiť a urobiť ho príťažlivejším. Dekorácia malého priestoru je o maximalizácii potenciálu obmedzeného priestoru a o maximálnom využití toho, čo máte. Od šikovných úložných riešení až po multifunkčný nábytok - existuje mnoho spôsobov, ako premeniť malý byt na útulný domov, ktorý vyzerá a pôsobí väčší!

Farebnosť v malom byte

Hľadáte spôsoby, aby Váš malý byt vyzeral väčší? Jedným z najlepších tipov je vybrať si svetlé farby stien. Vďaka svetlým farbám bude priestor pôsobiť väčší a svetlejší ako v prípade tmavých, ťažkých odtieňov. A nielen to, jasnejšie farby lepšie odrážajú svetlo, takže malý byt pôsobí otvorenejšie a priestrannejšie. Správnym výberom svetlých farieb môžete ľahko premeniť stiesnený priestor na svetlý a priestranný!

Ako zariadiť malý byt

Ako funkčne zariadiť malý byt - vyberte si vhodný nábytok

Hľadáte ideálny nábytok do svojho malého bytu? Ich výber môže byť náročný, najmä v stiesnených priestoroch. Našťastie je k dispozícii množstvo priestorovo úsporného a multifunkčného nábytku, ktorý vám pomôže čo najlepšie využiť váš priestor.

Skôr ako začnete hľadať nábytok, naplánujte si obytný priestor. Je dôležité vedieť, aký typ nábytku sa hodí do vášho bytu, aby ste neskôr nemuseli veci príliš často presúvať. Pri výbere nábytku do malého bytu je potrebné zohľadniť niekoľko kľúčových bodov:

 • Je dôležité vybrať nábytok, ktorý nezaberá príliš veľa miesta a vytvára v miestnosti pocit otvorenosti.

 • Výberom nábytku v svetlejších a jemnejších neutrálnych farbáchmôžete miestnosť opticky zväčšiť a urobiť ju priestrannejšou.

Ako zariadiť malý byt

 • Výber doplnkov, ktoré neblokujú výhľad z jednej oblasti do druhej, ako sú otvorené police na knihy alebo sklenené stoly, môže vytvoriť pocit kontinuity v celom priestore.

 • Výber nábytku, ktorý je "dokončený a na mieru", čo znamená kusy so štíhlym profilom, ktoré neprekryjú priestor.

 • Rohové sedačky, ktoré dokážu zmaximalizovať každý centimeter priestorua zároveň poskytujú pohodlné a štýlové sedenie (Ak plánujete zabrať veľa miesta v obývačke, zvoľte rozkladaciu pohovku. Sedacia súprava sa skladá z niekoľkých častí - vrátane minimálne troch vankúšov, ktoré sa dajú v prípade potreby zložiť a rozložiť, takže sa ľahko zmestí aj do menších bytov s obmedzeným priestorom).

Kľúčom k výberu nábytku do malého bytu je napokon uprednostniť funkčnosť, štýl a priestorovo úsporný dizajn.

Zariaďovanie malého bytu - využite priestor na stene

Obmedzený priestor v byte môže byť zložitý, ale so správnym riešením úložných priestorov na stene ho môžete využiť naplno. Pomocou niekoľkých kreatívnych nápadov môžete premeniť svoje steny na funkčný a dekoratívny priestor. Existuje mnoho spôsobov, ako maximalizovať využitie priestoru na stene a zároveň zachovať atraktívny vzhľad, od závesných políc a háčikov až po montáž nástenných skriniek. Tu je niekoľko príkladov využitia priestoru na stenách v malom byte:

 • Prázdne rohy využite pridaním malej lavičky alebo komody s rastlinami a umeleckými dielami

 • Radiátory alebo klimatizačné zariadenia natrite rovnakou farbou ako steny, aby splynuli s interiérom a zaberali menej miesta (výborné by bolo aj použitie magnetickej podložky na zamaskovanie radiátora).

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4
Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

 

 • Namontujte police alebo nástenné koše na knihy, riad alebo iné predmety. Plávajúce police môžete použiť aj na vystavenie umeleckých diel, rastlín alebo dekoratívnych predmetov.

 • Investujte do nábytku, ktorý sa dá pripevniť na stenu, napríklad do skladacieho stola alebo postele.

 • Na zadnú stranu dverí pridajte závesný organizér na topánky, šatky alebo doplnky.

Osvetlenie v malom byte - využite čo najviac prirodzeného svetla a v prípade potreby pridajte lampy

Výber správneho osvetlenia v malom byte môže mať veľký vplyv na celkový charakter a funkčnosť priestoru. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je využiť prázdne rohy úložných políc na začlenenie viacerých vrstiev svetla, ktoré môžu dodať miestnosti koncový dojem. Ďalším dôležitým faktorom je veľkosť stropných svietidiel, ktorá by mala byť primeraná miestnosti.

Zaradenie pútavých stropných deoplnkov, ako je luster alebo iný výrazný prvok, môže pomôcť upriamiť pozornosť smerom nahor a otvoriť priestor. Okrem toho môže byť kreatívnym riešením pre malé priestory pridanie skrytých svetiel pod police alebo použitie nástenných svietidiel. Kľúčom k výberu správneho osvetlenia v malom byte je napokon uprednostniť funkčnosť, štýl a použitie priestorovo úsporných dizajnov.

Dekoratívne zrkadlá na stenu
Dekoratívne zrkadlá na stenu

Použite zrkadlo na optické zväčšenie priestoru

Zrkadlá sú skvelým spôsobom, ako vytvoriť ilúziu priestoru v každej miestnosti. Môžu sa používať na odrážanie svetla a vďaka nim priestor vyzerá väčší, než v skutočnosti Strategickým rozmiestnením zrkadiel po celom dome môžete svoj domov urobiť priestrannejším a prívetivejším (napr. umiestnením zrkadiel v blízkosti okien alebo nábytku). Okrem zväčšenia vnímanej veľkosti miestnosti, dekoratívne zrkadlá môžu tiež upriamiť pozornosť na zaujímavé centrálne body alebo detaily a vytvoriť tak zaujímavé vizuálne efekty - stena za pohovkou alebo za komodou, inštalácia zrkadla do skriniek alebo na police).

Pomocou niekoľkých dômyselných dizajnových tipov a trikov môžete svoj malý byt využiť naplno a vytvoriť si útulný a štýlový obytný priestor. Dúfame, že vám týchto niekoľko tipov na zariadenie malých bytov pomôže čo najlepšie využiť váš priestor!

Čítajte tiež:
Trendy vo výzdobe interiérov 2023 - spôsoby, ako moderným spôsobom zariadiť interiér
28.02.2023

Trendy vo výzdobe interiérov 2023 - spôsoby, ako moderným spôsobom zariadiť interiér

Hľadáte najnovšie trendy v interiérovom dizajne? Ak áno, ste na správnom mieste! V roku 2023 nás čakajú vzrušujúce zmeny v oblasti bytových dekorácií a štýlov interiérového dizajnu. Od žiarivých farieb a jedinečných textúr až po prírodné materiály - každý si tu nájde niečo pre seba.

viac
Vianočná výzdoba interiéru – praktické dekorácie na sviatky
12.12.2022

Vianočná výzdoba interiéru – praktické dekorácie na sviatky

Predvianočné obdobie je najkrajším obdobím roka. Tmavé večery osvetľujú krásne vianočné ozdoby, v obchodoch sa objavujú inšpirácie a nápady na originálne darčeky a my prehľadávame stránky s receptmi, aby sme vybrali tie najlepšie a prekvapili tak našich hostí.

viac
Ako rozjasniť úzku chodbu? Spôsoby optického zväčšenia priestoru
18.11.2022

Ako rozjasniť úzku chodbu? Spôsoby optického zväčšenia priestoru

Úzke chodby sú charakteristickým znakom mnohých domov a bytov. Môže byť veľmi náročné ju zariadiť, ale existuje niekoľko spôsobov, ako tento priestor zútulniť. Pozrite sa, ako urobiť z tmavej chodby módny prvok vo vašej domácnosti.

viac
Jesenná atmosféra vo vašom interiéri!
13.10.2022

Jesenná atmosféra vo vašom interiéri!

Jeseň je obdobím zmien. Listy začínajú meniť farby, teploty klesajú a my sa začíname tešiť na Vianoce. Je to tiež obdobie, kedy chceme urobiť zmeny v našich domovoch. Tu je niekoľko tipov, ako si doma vytvoriť vlastný jesenný vzhľad.

viac