1. /
    2. Pre zákazníkov
    3. /
    4. Blog
    5. /
    6. Spálne

Spálňa v podkroví – nápady na usporiadanie miestnosti so šikmými stropmi

Spálňa v podkroví

Neexistuje lepšie miesto pre únik od zhonu sveta ako vaša vlastná spálňa, a podkrovie môže byť ideálnym miestom pre jej zriadenie! Túto obvykle nevyužitú časť domu možno skvele premeniť na pohodlný obytný priestor. Tu je niekoľko nápadov na výzdobu podkrovia, ktoré vám pomôžu začať s vytváraním vlastného dizajnu spálne.

Ako zariadiť spálňu v podkroví?

Špecifický charakter a usporiadanie podkrovia môže znamenať, že pri navrhovaní tohto interiéru budete musieť použiť trochu dôvtipu. Šikmé múry a podivné výklenky sa buď stanú našimi spojencami alebo nám nedajú spať. Jednou z najdôležitejších vecí pri navrhovaní podkrovia je zaistiť, aby bol každý centimeter tohto miesta využitý správne, či už ako úložný priestor alebo ako priestor na dekoráciu. Má byť funkčné a vizuálne príjemné – koniec koncov je to miesto, kde budete odpočívať.

Farebné prevedenie a svetlo v podkrovnej spálni

Bez ohľadu na to, či je priestor v podkroví malý alebo veľký, veľmi dôležité je venovať náležitú pozornosť farbám tohto interiéru. Ak chcete vytvoriť dojem priestrannosti a vzdušnosti, stavte na svetlé farby na stenách a strope (biela, béžová, pastelové farby). Budú vynikajúcim pozadím pre trochu výraznejšie dekorácie a určite ovplyvnia svetlosť celej miestnosti.

Spálňa v podkroví

Dodatočné osvetlenie je tiež veľmi dôležitou otázkou, pretože v podkroví je často menej prirodzeného svetla. Samozrejme, nič nie je lepšie ako strešné okná. Pokiaľ si ich však nemôžeme dovoliť, oplatí sa investovať aspoň do malého svetlíka alebo zvážiť inštaláciu vikiera. Do takej miestnosti sa bude hodiť aj ďalšie osvetlenie, ako sú závesné lampy, lustre alebo pár svetlíkov! Na to využite stropy v podkroví. Výrazné svietidlo zdôrazní výšku miestnosti a v kombinácii s drevenými nástennými panelmi a neutrálnymi farbami dodá vašej spálni útulnú atmosféru.

Kam umiestniť v podkroví posteľ?

Vzhľadom na netradičné usporiadanie miestnosti môže umiestnenie postele v podkroví často spôsobiť určité problémy. Mali by ste sa však vždy snažiť umiestniť ju na hlavnú stenu, teda tú, ktorá má najväčšiu plochu. Je potrebné mať na pamäti, že by mala byť dobre izolovaná od hluku a udržiavať teplo. Nezabudnite! Pokiaľ bude posteľ umiestnená vo výklenku, mala by byť vhodne osvetlená. Všetko má byť pekné a útulné, nie tmavé a studené.

Rustikálna spálňa

Nábytok do podkrovnej spálne

Veľkosť a uhol sklonu podkrovnej spálne značia, že výber nábytku nebude jednoduchý. Stojí za to premýšľať o sadách modulárneho nábytku s posuvnými dverami vyrobených na zákazku. Takéto funkčné riešenie – vstavané úložné priestory – dokonale zapadne do každého priestoru v našej spálni. Ďalší priestor pre naše veci nám poskytnú aj posteľ s úložnou funkciou, nočné stolíky alebo drevená truhlica, ktorú možno tiež použiť ako sedadlo pod oknom.

Dekorujeme podkrovnú spálňu

Hľadáte krásne nápady do podkrovnej spálne? Ukážeme vám, ako môže pár doplnkov zmeniť atmosféru tejto miestnosti. Určite sa nenecháme odradiť bizarnými proporciami podkrovia od celkovej premeny.

Trúfnite si na tapetu!

Ako sme už spomenuli, pre steny v podkroví je veľmi dôležité zvoliť vhodné farby. Stojí za to zvoliť svetlejšie farby, ale vždy si môžeme dovoliť urobiť trochu odvážnejší krok! Tapeta zvýrazňujúca jednu stenu (napr. za čelom postele) dodá priestoru jedinečný charakter.

Spálňa v podkroví
Spálňa v podkroví

Pokiaľ plánujete spálňu v boho štýle, potom budú dokonale fungovať fototapety s tropickým vzorom alebo s iným prírodným motívom. V interiéroch v rustikálnom štýle sa budú na stene skvele vynímať tapety imitujúce tehly alebo drevo. Minimalistická spálňa bude vyzerať dobre s tapetou s jemným geometrickým vzorom alebo s monochromatickým odtieňom.

Jedinečná galéria nástenných obrazov

A čo tak obrazy? Na trhu nájdete širokú ponuku sklenených obrazov, obrazov na plátne alebo akrylových obrazov s nádhernými vzormi. Vďaka tomu môžete v podkroví vytvoriť úžasnú umeleckú galériu, napr. nad posteľou alebo pozdĺž stropu pod šikminami.

Moderná spálňa bude vyzerať zaujímavo, ak budú na stene zavesené obrazy na skle s krajinami alebo abstraktné obrazy. Biela spálňa v podkroví ožije vďaka jej zvýrazneniu obrazom canvas s motívom prírody, napr. zelené vetvy stromov, bambusy alebo palmy.

Spálňa v podkroví

Podlaha v podkroví

Odolné laminátové alebo vinylové podlahy sú jednou z najlepších volieb pre podkrovie – tlmia zvuky a ľahko sa udržujú v čistote. Môžu imitovať drevo, mramor alebo betón. Položením kobercov na podlahu dodáte svojej spálni trochu pohodlia a luxusu. Vďaka kobercom bude priestor vyzerať aj oveľa útulnejšie a teplejšie. Vyberte si z tých, ktoré sa vám najviac páčia! Ponúkame shaggy koberce, vlnené alebo jutové koberce.

Dekoratívne textílie a rastliny – toto nemôže chýbať!

Veľké množstvo krásnych textúr umožňuje vytvoriť skvele útulnú podkrovnú spálňu. Klzké ľanové obliečky na posteli pokryté jemnými fleecovými alebo vlnenými prikrývkami z nej urobia ideálne miesto na oddych. Držte sa však jednoduchej palety farieb, napr. hnedej, béžovej, pastelovej. Pre doplnenie vzhľadu spálne zvýraznite priestor ďalšími dekoratívnymi vankúšmi, napr. etno, boho alebo žakárovými obliečkami na vankúše, ktoré položíte na posteľ, stoličku alebo na truhlicu. A úplne na záver si zapamätajte! Žiadna spálňa nebude kompletná bez štipky rastlinnej zelene.

Spálňa v podkroví

Usporiadanie podkrovnej spálne – kreativita na prvom mieste

Spálňa v podkroví poskytuje skvelý priestor na experimentovanie s novými nápadmi. Využite rohy a zákutia. Pohrajte sa s rozmiestnením nábytku a dekoráciami. Pridajte prvky prekvapenia a premeňte tak tmavé a stiesnené podkrovie v úžasný priestor! Romantická spálňa? Rustikálna? Alebo možno moderná? Popustite uzdu svojej fantázii a vytvorte si ideálne miesto na oddych a relaxáciu.

Čítajte tiež:
Obývacia izba v prírodnom štýle - objavovanie krásy prírody v interiéri
23.05.2023

Obývacia izba v prírodnom štýle - objavovanie krásy prírody v interiéri

Ak vás priťahuje krása prírody a túžite po obývačke, ktorá vyžaruje teplo a pokoj, ste na správnom mieste. V tomto článku sa pozrieme na umenie zariadiť prírodnú obývaciu izbu, v ktorej sa zemité prvky plynule spájajú so štýlovým dekoroma vytvárajú harmonickú oázu.

 

viac
Útulná spálňa v škandinávskom štýle - ako ju zariadiť?
19.04.2023

Útulná spálňa v škandinávskom štýle - ako ju zariadiť?

V tomto článku vás prevedieme procesom vytvorenia útulnej spálne v škandinávskom štýle. Postaráme sa o všetko, od výberu správnych farieb a nábytku až po dokončenie výzdoby a osvetlenia.

viac
Ako zariadiť malý byt - spôsoby na dekoráciu a dobrú organizáciu
13.03.2023

Ako zariadiť malý byt - spôsoby na dekoráciu a dobrú organizáciu

Zariaďovanie malého bytu môže byť výzvou, ale aj vzrušujúcou príležitosťou ku kreativite. Vďaka správnym nápadom a technikám dekorovania môžete svoj malý priestor zväčšiť a urobiť ho príťažlivejším.

viac
Trendy vo výzdobe interiérov 2023 - spôsoby, ako moderným spôsobom zariadiť interiér
28.02.2023

Trendy vo výzdobe interiérov 2023 - spôsoby, ako moderným spôsobom zariadiť interiér

Hľadáte najnovšie trendy v interiérovom dizajne? Ak áno, ste na správnom mieste! V roku 2023 nás čakajú vzrušujúce zmeny v oblasti bytových dekorácií a štýlov interiérového dizajnu. Od žiarivých farieb a jedinečných textúr až po prírodné materiály - každý si tu nájde niečo pre seba.

viac