1. /
    2. Pre zákazníkov
    3. /
    4. Blog
    5. /
    6. Obývacia izba

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? Nápady na úspešný projekt

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Police v obývacej izbe by mali byť navrhnuté tak, aby boli pre nás funkčné a zlepšili celkový vzhľad izby. Pozrite si naše nápady na regálové dekorácie, ktoré vám pomôžu premeniť prázdny priestor na starostlivo zostavené zariadenie.

Ako zaistiť, aby police vyzerali dobre?

Vždy začnite výzdobu políc od tej najvyššej! Práve tam bude umiestnených najviac doplnkov. Stačí po stranách nechať nejaký priestor a zvyšok doplniť obľúbenými dekoráciami. Aby všetko dobre splynulo, je vhodné použiť prvky rôznych výšok – nenechávajte všetko v jednom rade – buďte rozmanití!

Po vyzdobení hornej police pokračujte k tej, ktorá sa nachádza pod ňou. Snažte sa rozdeliť jej výzdobu na dve rovnaké časti. Ich osobitnosť zdôrazníte tým, že medzi nimi necháte prázdny priestor. Môžete sa trochu odviazať a použiť veľa dekoratívnych prvkov na rôznych úrovniach (napr. položiť suvenír z dovolenky na knihy, umiestniť malý sukulent na škatuľu s maličkosťami). Hlavné je neurobiť zbytočný neporiadok. Všetko by malo byť čisté a vizuálne atraktívne.

A čo potom? Pokiaľ máte viac regálov, celý proces opakujte! Jednu policu naplňte po celej dĺžke a druhú rozdeľte na dve časti, kým nie sú všetky ozdobené. Vždy to funguje!

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Ako umiestniť veci na policu?

1. Trocha asymetrie nie je na škodu – zariadenie v dokonalej symetrii bude vhodnejšie pre formálny priestor. Pokiaľ chcete, aby obývacia izba vyzerala útulnejšie, umiestnite na police predmety rôznych veľkostí.
2. Využite hĺbku police – pokiaľ je váš regál hlboký, je vhodné umiestniť niekoľko predmetov bližšie k stene a potom postaviť menšie predmety pred neho. Vďaka tomu bude vaša polica vyzerať vizuálne oveľa zaujímavejšie. Nezabudnite však, že preháňať to s doplnkami sa nevypláca – musíme sa vyhnúť chaosu!
3. Venujte pozornosť rozmerom predmetov – priestor medzi policami určuje výšku a šírku dekorácie. Pokiaľ máte police, medzi ktorými je veľa miesta, zvoľte vyššie a širšie dekorácie – menšie predmety sa v takom zariadení strácajú. Menší priestor medzi regálmi bude vyzerať výborne s jemnejšími ornamentmi.
4. Pri kompozícii predmetov vždy používajte nepárne čísla – najlepšie funguje kompozícia troch a piatich rozličných predmetov – napr. 3 vázy, 5 kníh – ale ak máte miesto napríklad na 7 sviečok, len smelo do toho!

Čo dať na policu v obývačke?

Udržujte poriadok svojich políc pomocou košov

Otvorené police by mali byť udržiavané v čistote. Pletené koše alebo látkové nádoby ľahko skryjú menšie predmety a zabránia tak zbytočnému neporiadku. Police, na ktorých je príliš veľa malých doplnkov, sa rýchlo zaprášia a nevyzerajú pekne.

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Regály s nádychom osobitosti

Na policiach nič nevynikne lepšie, ako osobné fotografie. Vaše fotografie a fotografie vašej rodiny dodajú obývačke veľa tepla. Môžete tiež zvoliť napríklad nástenné obrazy, ktoré odrážajú váš štýl – retro, art alebo minimalistický štýl. Môžete ich buď položiť na policu, alebo ich napríklad zavesiť okolo nej a vytvoriť tým galériu.

Nezabudnite tiež zdôrazniť doplnky, ktoré sú pre vás dôležité, napr. predmety privezené z dovoleniek alebo dary k narodeninám. Alebo ste zberateľ? Police je možné využiť na zvýraznenie vašich obľúbených dekoratívnych predmetov, napr. keramických váz, porcelánových džbánov alebo sôch. Je dobré byť obklopený vecami, ktoré vám prinášajú šťastie!

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Vystavte knihy

Knihy sú vynikajúcim pomocníkom pri zdobení políc. Môžu byť usporiadané tradične alebo v malých kôpkach, vďaka čomu sa jednoduchšie kontroluje výška a štruktúra celej expozície. Môžu byť zoradené podľa veľkosti, farby alebo abecedne.

Pridajte dekorácie, ktoré harmonizujú s farebnou schémou obývacej izby

Uistite sa, že polica je v súlade s výzdobou vašej izby. Rozhliadnite sa a vyberte farby, ktoré chcete pridať na poličku – napr. odtieň záclony, vankúša alebo obrusu. Na doplnenie regálu sú ideálne napríklad sviečky, ktoré sú v ponuke v mnohých farebných variantoch.

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Pridajte do kompozície izbové rastliny

Rastliny sú pri tvorbe štýlu police nevyhnutnosťou. Okrem toho, že majú pozitívny vplyv na naše zdravie a dvíhajú našu náladu, sú tiež krásnymi dekoratívnymi prvkami. Vnesú do kompozície nádych farby a sviežosti. Najobľúbenejšie rastliny používané na výzdobu políc sú sukulenty, ktoré nevyžadujú veľkú pozornosť, takže sa skvele hodia na vyplnenie medzier, ktoré sa nachádzajú medzi inými doplnkami. Na policiach sa môžu vynímať aj dekoratívne popínavé rastliny, ktoré nielenže vyzerajú výborne na najvyššom regáli, ale tiež dobre rastú prakticky v akejkoľvek polohe.

Zdobenie políc v obývacej izbe je dokonalým spôsobom, ako dodať vášmu priestoru osobitosť. Je to miesto, kde môžete ukázať svoju kreativitu a doplnky, s ktorými sa spájajú krásne spomienky. Použite niekoľko našich tipov na ich zdobenie a budete mať obývaciu izbu, o ktorej snívate.

Čítajte tiež:
Ako zariadiť malý byt - spôsoby na dekoráciu a dobrú organizáciu
13.03.2023

Ako zariadiť malý byt - spôsoby na dekoráciu a dobrú organizáciu

Zariaďovanie malého bytu môže byť výzvou, ale aj vzrušujúcou príležitosťou ku kreativite. Vďaka správnym nápadom a technikám dekorovania môžete svoj malý priestor zväčšiť a urobiť ho príťažlivejším.

viac
Trendy vo výzdobe interiérov 2023 - spôsoby, ako moderným spôsobom zariadiť interiér
28.02.2023

Trendy vo výzdobe interiérov 2023 - spôsoby, ako moderným spôsobom zariadiť interiér

Hľadáte najnovšie trendy v interiérovom dizajne? Ak áno, ste na správnom mieste! V roku 2023 nás čakajú vzrušujúce zmeny v oblasti bytových dekorácií a štýlov interiérového dizajnu. Od žiarivých farieb a jedinečných textúr až po prírodné materiály - každý si tu nájde niečo pre seba.

viac
Vianočná výzdoba interiéru – praktické dekorácie na sviatky
12.12.2022

Vianočná výzdoba interiéru – praktické dekorácie na sviatky

Predvianočné obdobie je najkrajším obdobím roka. Tmavé večery osvetľujú krásne vianočné ozdoby, v obchodoch sa objavujú inšpirácie a nápady na originálne darčeky a my prehľadávame stránky s receptmi, aby sme vybrali tie najlepšie a prekvapili tak našich hostí.

viac
Ako rozjasniť úzku chodbu? Spôsoby optického zväčšenia priestoru
18.11.2022

Ako rozjasniť úzku chodbu? Spôsoby optického zväčšenia priestoru

Úzke chodby sú charakteristickým znakom mnohých domov a bytov. Môže byť veľmi náročné ju zariadiť, ale existuje niekoľko spôsobov, ako tento priestor zútulniť. Pozrite sa, ako urobiť z tmavej chodby módny prvok vo vašej domácnosti.

viac