1. /
    2. Pre zákazníkov
    3. /
    4. Blog
    5. /
    6. Obývacia izba

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? Nápady na úspešný projekt

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Police v obývacej izbe by mali byť navrhnuté tak, aby boli pre nás funkčné a zlepšili celkový vzhľad izby. Pozrite si naše nápady na regálové dekorácie, ktoré vám pomôžu premeniť prázdny priestor na starostlivo zostavené zariadenie.

Ako zaistiť, aby police vyzerali dobre?

Vždy začnite výzdobu políc od tej najvyššej! Práve tam bude umiestnených najviac doplnkov. Stačí po stranách nechať nejaký priestor a zvyšok doplniť obľúbenými dekoráciami. Aby všetko dobre splynulo, je vhodné použiť prvky rôznych výšok – nenechávajte všetko v jednom rade – buďte rozmanití!

Po vyzdobení hornej police pokračujte k tej, ktorá sa nachádza pod ňou. Snažte sa rozdeliť jej výzdobu na dve rovnaké časti. Ich osobitnosť zdôrazníte tým, že medzi nimi necháte prázdny priestor. Môžete sa trochu odviazať a použiť veľa dekoratívnych prvkov na rôznych úrovniach (napr. položiť suvenír z dovolenky na knihy, umiestniť malý sukulent na škatuľu s maličkosťami). Hlavné je neurobiť zbytočný neporiadok. Všetko by malo byť čisté a vizuálne atraktívne.

A čo potom? Pokiaľ máte viac regálov, celý proces opakujte! Jednu policu naplňte po celej dĺžke a druhú rozdeľte na dve časti, kým nie sú všetky ozdobené. Vždy to funguje!

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Ako umiestniť veci na policu?

1. Trocha asymetrie nie je na škodu – zariadenie v dokonalej symetrii bude vhodnejšie pre formálny priestor. Pokiaľ chcete, aby obývacia izba vyzerala útulnejšie, umiestnite na police predmety rôznych veľkostí.
2. Využite hĺbku police – pokiaľ je váš regál hlboký, je vhodné umiestniť niekoľko predmetov bližšie k stene a potom postaviť menšie predmety pred neho. Vďaka tomu bude vaša polica vyzerať vizuálne oveľa zaujímavejšie. Nezabudnite však, že preháňať to s doplnkami sa nevypláca – musíme sa vyhnúť chaosu!
3. Venujte pozornosť rozmerom predmetov – priestor medzi policami určuje výšku a šírku dekorácie. Pokiaľ máte police, medzi ktorými je veľa miesta, zvoľte vyššie a širšie dekorácie – menšie predmety sa v takom zariadení strácajú. Menší priestor medzi regálmi bude vyzerať výborne s jemnejšími ornamentmi.
4. Pri kompozícii predmetov vždy používajte nepárne čísla – najlepšie funguje kompozícia troch a piatich rozličných predmetov – napr. 3 vázy, 5 kníh – ale ak máte miesto napríklad na 7 sviečok, len smelo do toho!

Čo dať na policu v obývačke?

Udržujte poriadok svojich políc pomocou košov

Otvorené police by mali byť udržiavané v čistote. Pletené koše alebo látkové nádoby ľahko skryjú menšie predmety a zabránia tak zbytočnému neporiadku. Police, na ktorých je príliš veľa malých doplnkov, sa rýchlo zaprášia a nevyzerajú pekne.

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Regály s nádychom osobitosti

Na policiach nič nevynikne lepšie, ako osobné fotografie. Vaše fotografie a fotografie vašej rodiny dodajú obývačke veľa tepla. Môžete tiež zvoliť napríklad nástenné obrazy, ktoré odrážajú váš štýl – retro, art alebo minimalistický štýl. Môžete ich buď položiť na policu, alebo ich napríklad zavesiť okolo nej a vytvoriť tým galériu.

Nezabudnite tiež zdôrazniť doplnky, ktoré sú pre vás dôležité, napr. predmety privezené z dovoleniek alebo dary k narodeninám. Alebo ste zberateľ? Police je možné využiť na zvýraznenie vašich obľúbených dekoratívnych predmetov, napr. keramických váz, porcelánových džbánov alebo sôch. Je dobré byť obklopený vecami, ktoré vám prinášajú šťastie!

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Vystavte knihy

Knihy sú vynikajúcim pomocníkom pri zdobení políc. Môžu byť usporiadané tradične alebo v malých kôpkach, vďaka čomu sa jednoduchšie kontroluje výška a štruktúra celej expozície. Môžu byť zoradené podľa veľkosti, farby alebo abecedne.

Pridajte dekorácie, ktoré harmonizujú s farebnou schémou obývacej izby

Uistite sa, že polica je v súlade s výzdobou vašej izby. Rozhliadnite sa a vyberte farby, ktoré chcete pridať na poličku – napr. odtieň záclony, vankúša alebo obrusu. Na doplnenie regálu sú ideálne napríklad sviečky, ktoré sú v ponuke v mnohých farebných variantoch.

Ako si zvoliť dekorácie na police v obývačke? 4

Pridajte do kompozície izbové rastliny

Rastliny sú pri tvorbe štýlu police nevyhnutnosťou. Okrem toho, že majú pozitívny vplyv na naše zdravie a dvíhajú našu náladu, sú tiež krásnymi dekoratívnymi prvkami. Vnesú do kompozície nádych farby a sviežosti. Najobľúbenejšie rastliny používané na výzdobu políc sú sukulenty, ktoré nevyžadujú veľkú pozornosť, takže sa skvele hodia na vyplnenie medzier, ktoré sa nachádzajú medzi inými doplnkami. Na policiach sa môžu vynímať aj dekoratívne popínavé rastliny, ktoré nielenže vyzerajú výborne na najvyššom regáli, ale tiež dobre rastú prakticky v akejkoľvek polohe.

Zdobenie políc v obývacej izbe je dokonalým spôsobom, ako dodať vášmu priestoru osobitosť. Je to miesto, kde môžete ukázať svoju kreativitu a doplnky, s ktorými sa spájajú krásne spomienky. Použite niekoľko našich tipov na ich zdobenie a budete mať obývaciu izbu, o ktorej snívate.

Čítajte tiež:
Dekoratívne zrkadlá na stenu – veľkolepá výzdoba interiéru
19.09.2022

Dekoratívne zrkadlá na stenu – veľkolepá výzdoba interiéru

Používanie dekoratívnych zrkadiel je v poslednom desaťročí stále viac obľúbenejšie, pretože môžu byť zaujímavým spôsobom, ako dodať miestnosti textúru a farbu. Možno ich použiť rôznymi spôsobmi, od jednoduchého dôrazu až po premenu celého interiéru.

viac
Elegantná výzdoba kuchyne alebo biela kuchyňa s drevenou pracovnou doskou
14.07.2022

Elegantná výzdoba kuchyne alebo biela kuchyňa s drevenou pracovnou doskou

Klasická biela kuchyňa je trendom v dizajne kuchýň, ktorý existuje už roky. Je to perfektný nápad pre tých, ktorí túžia po čistom a jednoduchom zariadení. Biela farba je ľahká, vzdušná a upokojujúca. Biele kuchyne sú zvyčajne kombinované s drevenými povrchmi alebo s povrchmi, ktoré pripomínajú drevo, pretože sa dobre dopĺňajú.

viac
Spálňa v podkroví – nápady na usporiadanie miestnosti so šikmými stropmi
14.06.2022

Spálňa v podkroví – nápady na usporiadanie miestnosti so šikmými stropmi

Neexistuje lepšie miesto pre únik od zhonu sveta ako vaša vlastná spálňa, a podkrovie môže byť ideálnym miestom pre jej zriadenie! Túto obvykle nevyužitú časť domu možno skvele premeniť na pohodlný obytný priestor. Tu je niekoľko nápadov na výzdobu podkrovia, ktoré vám pomôžu začať s vytváraním vlastného dizajnu spálne.

viac
Rustikálna spálňa – nápady, ktoré vás budú inšpirovať k osvieženiu vašej izby!
18.05.2022

Rustikálna spálňa – nápady, ktoré vás budú inšpirovať k osvieženiu vašej izby!

Chcete do svojej spálne vniesť rustikálne nápady? Špeciálne pre vás sme vybrali najdôležitejšie vlastnosti rustikálnej výzdoby. Vďaka týmto nápadom bude váš interiér teplý aj útulný – presne tak, ako to má byť pri vidieckom štýle.

viac